"Fantazie je důležitější než informace..." Albert Einstein

Müesli

11. ledna 2012 v 9:48 | jjanynka

Maximilian Oskar Bircher-Benner se narodil 22.srpna 1867 v Aarau ve Švýcarsku, jako syn notáře. Jako dítě trpěl zdravotními potížemi, což mělo zřejmě vliv na jeho rozhodnutí studovat medicínu. Studoval ve Vídni, Drážďanech, Berlíně, v Curychu nakonec získal v roce 1891 doktorský titul. Během studia se zajímal o přírodní medicínu, vodoléčbu, dietetiku a psychoterapii. Byl přesvědčen o léčivé síle syrové zeleniny a ovoce. Byl však kvůli tomu vyloučen z lékařské společnosti.
V roce 1891 otevřel v Curychu lékařskou praxi. V prvním roce po otevření praxe onemocněl slabou žloutenkou a díky konzumaci syrových jablek se uzdravil.V letech 1895-1900 u svých pacientů a také ve své rodině vyzkoušel mnoho nutričních experimentů, aby potvrdil léčebné účinky syrové stravy.
V listopadu roku 1897 založil malou soukromou kliniku pro dietetika a fyzikální léčebné metody na Asylstrasse v Curychu, kde podával pacientům syrovou stravu.
V roce 1904 založil sanatorium Lebendige Kraft ve vilové čtvrti Zurichberg, kde v praxi používal výsledky svého výzkumu v oblasti výživy. Prosazoval také, že člověk má žít v souladu s přírodou.. Některé jeho myšlenky pocházejí ze sledování života pastýřů. kteří žili výrazně jednoduchý, ale zdravý život. Jídlo nemá tělu ubližovat, ale naopak je udržet zdravé. Dostatek pohybu (tělesná výchova a aktivní zahradnické práce), spánku (večerka ve 21:00) a syrové stravy vede ke zdravému životu. Mezi jeho pacienty byli aristokraté, průmyslníci, literáti i hudebníci.
Tato činnost vyústila vytvořením receptu léčivé stravy. Skládala se z ovesných vloček, syrového jablka, kondenzovaného mléka, ořechů a citronové šťávy. Díky konzumaci této stravy dosáhl ohromujících výsledků při léčbě svých pacientů.
Sám Bircher-Benner to to jídlo pojmenoval "d'Spys", což je švýcarská podoba německého "die Spiese", tedy "pokrm".
Název MÜESLI je zdrobnělinou od slova "mues", švýcarské podoby německého "mus", což znamená "kaše".
M. O. Bircher -Benner zemřel 24. ledna 1939 ve věku 72 let. V tomtéž roce bylo jeho sanatorium nazváno jeho jménem a bylo založeno na základě jeho myšlenek nové sanatorium People's Sanatorium for a Lifestyle Based on Nature, které bylo díky darům v tomtéž roce otevřeno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Všechny obrázky s označením "jjanynka.blog.cz" jsou chráněny autorskými právy
a není možné je kopírovat či jinak upravovat bez souhlasu autorky