"Fantazie je důležitější než informace..." Albert Einstein

Strom roku

28. prosince 2009 v 15:34 | jjanynka |  Zajímavosti
Od roku 2002 se v České republice pořádá anketa Strom roku...
Je zaštítěna nadací Partnerství a přispívá k uvědomění si našeho životního prostředí a vůbec toho, co nás obklopuje a zpříjemňuje nám život...

V prvním ročníku 2002 zvítězil Popovský jasan:
Popovský jasan je památný strom v zaniklé vsi Popov u Jáchymova.Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) roste severozápadně od popovského kříže, je starý přibližně 200 let, je zdravý a vitální. Strom roste ze zbytků základů někdejšího domu, jeho kořeny přerůstají kamennou zídku. Měřený obvod kmene je 682 cm, dosahuje výšky 35 m a rozložitá koruna je široká okolo 24 m (měření 2004) - svými rozměry patří mezi největší jasany v ČR.
Na počátku 90. let 20. století byl pro současnost znovuobjeven karlovarským zubařem MUDr. Jaroslavem Frouzem. V roce 2002 zvítězil mezi 140 navrženými stromy v celostátní anketě Nadace Partnerství a stal se Stromem roku 2002. Chráněn od roku 2003 pro svůj vzrůst, věk a estetickou hodnotu.


V roce 2003 to byl Buk u kostela sv. Jakuba v Jihlavě:
Buk lesní, stáří 110 let, obvod kmene 444 cm, výška 19 m, šířka koruny 21,4 m, památný strom na Vysočině


V roce 2004 zvítězila Šestikmenná lípa v Zámrsku:
V obci Zámrsk asi 4 km severovýchodně od města Vysoké Mýto v okrese Ústí nad Orlicí roste v zámeckém parku skupina památných stromů, z nichž nejvýznamnější je šestikmenná lípa malolistá (Tilia cordata).
Památná šestikmenná lípa byla vyhlášena jako památný strom v roce 1995 pro svůj neobvyklý vzrůst.

2005 - Tisíciletý tis u Pernštejna
Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem Pernštejnem u staré cesty na Nedvědici. Tento tis je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm.
Tis vyhrál anketu Strom České republiky roku 2005.
Pojí se s ním zajímavá pověst. Ještě jako hůl jej zde před zahájením stavby Pernštejna zanechal starý pocestný, který nevěřil, že se stavitelům podaří na skále postavit hrad. Ti mu odpověděli, že nestaví z jeho víry, ale z kamene. Pocestného odpověď zarazila, zarazil svou hůl do země a prohlásil, že uvěří teprve, když se hůl zazelená. Během pokračující stavby se prý hůl ujala, zazelenala a vyrostl z ní statný tis. Od té doby se říká, že osud stromu je svázán s osudem hradu. Urve vichřice stromu větev, padne kus věže a proto byl strom odpradávna pečlivě ošetřován a chráněn. Zanikne-li tis, je s Pernštejnem konec.

2006 - Lípa na hradě Sádek
Na osamělém kuželovitém kopci u Kojetic na Moravě, v nadmořské výšce 568 m.n.m., v zapomenutém koutu jihozápadní Moravy stojí po staletí hrad a později zámek Sádek. V jeho rozpadajících se zdech roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

2007 - Stojanova lípa v Beňově
Stojanova lípa dostala jméno po beňovském rodákovi, kterým byl arcibiskup Antonín Cyril Stojan. Ten se mimo jiné zasloužil o založení arcidiecézí v Hostýně a na Velehradě.


2008 - Lípa Jana Gurreho v Římově (GPS: 48° 51' 23.135"N, 14° 29' 16.428"E)
Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha - s úctou ke stromu, již tehdy třistaletému, stavbu naplánoval tak, aby lípa zůstala zachována.
Na konci komunistického režimu byla lípa v žalostném stavu. Ke zlepšení péče o ni došlo až po roce 1990. Po zásahu blesku jí odumřely některé větve, které byly odřezány a řezy odborně zastřešeny tak, aby strom zevnitř nevyhnil. Při ošetření v roce 1996 vybrala odborná firma Wisteria z útrob lípy tlející drť o hmotnosti několika tun a dodala stromu výživu. Její kmen zůstal po tomto zásahu dutý, s adventivním kořenem o síle samostatného stromku uprostřed. O dokončení "očistné práce" v dutině stromu se postaralo 51 dobrovolníků, včetně starosty obce Římova. Na jaře roku 1996 se všichni (pod odborným i lékařským dohledem a s úctou ke stromu) vměstnali se do 12 metrů vysoké duté lípy a dočkali se nejen zájmu médií, ale i zápisu do Guinnesovy knihy rekordů. Obvod: 760 cm

2009 - Kotelská lípa (GPS: 50°41'7.556'N, 14°56'52.567' E)
Nejsympatičtějším stromem se stala tisíciletá Kotelská lípa z Libereckého kraje.
Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Přežila zničení obce během husitského nájezdu v roce 1444 či napadení náchodskými a čáslavskými sedláky v roce 1680. Zažila vysídlování německých občanů po skončení druhé světové války. V současnosti je kotelská lípa symbolem odporu místních obyvatel proti plánům těžit v Podještědí uran.
Stáří: 950 let
Výška: 25 m
Obvod kmene: 970 cm
Lípa na první pohled vypadá jako srostlý trojkmen, avšak tři mohutné větve koruny patří jedinému stromu.
Hrušková a Turek (2003) uvádí, že se pravděpodobně jedná o nejmohutnější jednokmennou lípu v naší republice.
Traduje se, že se v dutině lípy kdysi před deštěm ukrylo 30 dětí.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Všechny obrázky s označením "jjanynka.blog.cz" jsou chráněny autorskými právy
a není možné je kopírovat či jinak upravovat bez souhlasu autorky